Jöjjön az első recept a Cafeblogon, aszalt szilva leves. Tudom nem úgy hangzik, mint ami alapreceptnek számít, és nem úgy hangzik, amit csak úgy, hétköznap este gyorsan összedobsz. Pedig de, csak ki kell próbálni. Az aszalt szilva cukros tömör ízét kézen fogja a vanília és a fahéj, amit a tejföl sűrít egybe, egy krémszerű leves formájában. A szilvák megdagadnak és evés közben a kanállal kettévágva, tömör eszenciájukat engedik a hideg levesbe, ami selymesen kényezteti az ízlelő bimbókat. Az egészet pedig megkoronázza a nyelved tövében felfedezett szilvapálinkából megmaradt aroma, amiben több kiló friss szilva lényege egyesül és próbálja meg visszaadni a tavalyi nyár ízét. Szavakba foglalva körülbelül így lehet elmondani azt, amit az első kanál elfogyasztása után érzel.
Összeszedtem pár érdemes tudnivalót az alapanyagokról:
Nyírfacukor vagy xilit: Egy édesítőszer, aminek a glikémiés indexe alacsony (fogyasztás után nem nyomja fel a vércukor és az inzulinszintet az egekbe, cukorbetegek is fogyaszthatják) és az energiatartalma 40%-kal kevesebb mint a cukornak. Majdnem ugyanúgy néz ki, picit áttetszőbbek a szemcsék, kevésbé édes, de ugyanúgy használható mint a cukor. Nincsen semmi mellékíze mint a legtöbb édesítőszernek, de azért karamellát nem lehet belőle készíteni. Boltokban kicsit drága (kb. 3000Ft/kg), de a netről rendelve féláron is hozzájuthatunk.
Aszalt szilva: Az aszalt gyümölcsök nagyon egészségesek, mert megőrzik vitamin tartalmukat és tele vannak antioxidánsokkal (az aszalt szilva tartalmazza a legtöbbet természetes formában). Gyümölcs cukrot azonban nagy mennyiségben tartalmaznak, ezért magas az energiatartalmuk, nem a diétás ételek közé tartoznak. Érdemes belőlük a hagyományos eljárással készült termékeket megvásárolni, mert az iparilag készített aszalványok E 220-at tartalmaznak (kén-dioxid, ezzel gyorsítják az aszalás folyamatát, illetve tartósítják) és bár ez elvileg kis mennyiségben veszélytelen, de ha van rá lehetőség, inkább kerüljük el.
Elkészítési idő: kb. 25 perc
Hozzávalók 2 személyre:
- 1 kanál teljes kiőrlésű liszt
- 1-2 evőkanál nyírfacukor vagy kristálycukor
- 1 tejföl
- 250g aszalt szilva
- 1,5 liter víz
- 4 cl szilvapálinka
- 1 tasak vaníliás cukor vagy 1 rúd vanília
- Fahéj
Mossuk meg az aszalt szilvát, majd tegyük fel 1,5 liter hideg vízbe főni, majd adjuk hozzá a szilvapálinkát, cukrot, vaníliacukrot, és egy kis fahéjat. Forrástól számítva 6-7 percig főzzük, majd behabarjuk. A habarással eddig itt nem találkoztál, ez egy sűrítési eljárás. Valamilyen tejterméket (általában tejföl vagy tejszín) egy tálban csomómentesre keverünk egy kevés liszttel, majd a forrásban lévő leves levéből 2-3 merőkanállal hozzászedünk és ismét elkeverjük. Ha ezzel megvagyunk, utána az egészet beleöntjük a levesbe. Ha így csináljuk, akkor sokkal homogénebben oszlik el a tejföl a levesben és nem maradnak apró kis fehér pöttyök. Hogy mennyi lisztet kavarunk a tejfölhöz, az attól függ mennyire szeretnénk besűríteni. Miután behabartuk a levesünket, várjuk meg míg felrottyan, kóstoljuk meg! Ha kell, akkor még fűszerezzük és készen is vagyunk. Tegyük félre, hogy kihűljön és hidegen fogyasszuk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: